Vasaku veeru navigatsioon

Tekkis küsimus?

Kirjuta meile!

… või helista 742 2409

« Tagasi lehele Teated

Kaasava eelarve raames puhkepargi täiustamine

Avaldatud: 9.10.2017

Käimas on taas Tartu linna kaasava eelarve hääletus, kus ka Tähtvere Puhkepark on oma ideega esindatud. Seekord on kavas täiendada Emajõe-äärseid (ka Jänese matkarada) ja dendropargis kulgevaid liikumisradu ning rajada roositiik koos puhkealaga. Järgnevalt ideest lähemalt.

Projekti eesmärk on taastada Tartu linnas pehme kattega pinnasel sportimise ja jalutamise võimalus jõeäärses looduslikus keskkonnas. Kasutades ära dendropargi ja Emajõe ranna vahelist looduslikku ala, on võimalik rajada eri raskuse ja kilometraažiga terviserajad. Rajad oleksid 3, 5, 8 ja võimaluse korral ka 10 kilomeetri pikkused ning neid oleks võimalik kasutada aasta ringi. Rajad on sobilikud kõndimiseks, jooksmiseks, rattaga sõitmiseks ja nagu varasemalt ka suusatamiseks.

1970. aastatel Eesti Maaülikooli eestvedamisel Emajõe paremkalda ürgoru nõlvale rajatud dendropark on kujunenud tartlaste jaoks mitmekesiseks sportimiskohaks. Paraku on Emajõele iseloomulikud soised kaldad. Seetõttu eeldab heal tasemel suviste ja talviste liikumisradade rajamine mitmeid töid. Ehitada tuleks mõned väiksemad sillad märgade kohtade ületamiseks, puhastada kraavid, eemaldada võsa ja niita. Paigaldada tuleks ka infotahvlid, mis tutvustavad taimi ja loomi. Samuti tuleks radadele panna viidad ja kilomeetritähistused.

Matkajad saavad valida erineva raskusastmega raja. Kõige pikemad rajad on kõige raskemad, haarates enda alla ka dendropargi tõusud ja laskumised. Suurim raja punktide kõrguste vahe on 17 m, pikim tõusu kõrguste vahe 10 m (270 m pikkusel lõigul). Lühemal rajal saab aga tasasel maal metsas või ka ainult jõe ääres loodust nautida. Mööda jõekallast on planeeritava raja pikkus 5 km.

Radade algust saab matkaja/sportija ise valida. Sobilikud on kõik senised 5 parkimisplatsi ja lähedalasuvad tänavad. Valgustus on olemas radade dendropargipoolses osas ja spordipargis, jõe ääres puudub. Rajad oleksid ca 1,5 – 2 m laiad ja kaetud suures osas hakkepuiduga.

Ja viimaks kõige põnevam ja suurem muudatus roositiik. Vana tiigi puhastamine ja selle ümbrusesse roosiaia rajamine koos puhkealaga lisab väärtust mitte ainult aktiivsetele liikujatele, vaid ka inimestele, kes soovivad lihtsalt nautida loodust ja ilu.

Kõigi 20 ideega saab tutvuda ja nende eest hääletada Tartu Linnavalitsuse kodulehel https://www.volis.ee/gvolis/osale/view/243?ettepanek=28616&kid=14833. Kui sulle meeldis ülalkirjeldatu ja sooviksid Tartu linna just taolisi uuendusi, siis anna oma hääl idee nr 10 poolt!

IdeeNr10_FB_Ad